Kutyafuttató és Szabadidőpark?
Legkorábban 2025-ben, elsődlegesen az Európa Parkban (téglagyári gödör), a későbbi működtetés során társadalmi felelősségvállalás (együttműködés) mellett támogatom az új kutyafuttató létesítését Nagyatádon. Ez a rövid válaszom, akit a részletek is érdekelnek, és kellően türelmes hozzá, bátran olvassa tovább!
A választási kampány során később szerettem volna erről a kérdésről beszélni, de lassan az összes jelölttársam nyilatkozott már erről a témáról, így én is megteszem.
Az első megállapításom, hogy Nagyatádon jelenleg van a jogszabályoknak megfelelő kutyafuttató, a DRV-telep mellett, a MEOE nagyatádi szervezetének gondozásában. Több mint 25 éve működik, országos versenyeknek, bemutatóknak adott otthon, együttműködik a környék vadásztársaságaival a „vaddisznós-park”-ra épülő szolgáltatásaival, oktatói felkészültségével. Az egyesület tagjai gondozzák, takarítják, működtetik a futtatót. Kapacitásuk függvényében fogadnak be egyedi, vagy közösségi használókat.
Támogatásra érdemes, együttműködésre nyitott szervezet. Örömmel támogatom továbbra is munkájuk.
A második alapvetés, hogy Nagyatád kiválóan alkalmas kutyasétáltatásra a belterületein és közterein, valamint kutyafuttatásra a szabad külterületein. Igaz, ott olyan szabad terület nincs, amely a kevéssé fegyelmezett, képzetlen kutyák biztonságos szabadon engedését is lehetővé tenné. Természetesen a gazdiknak mindenütt be kell tartani az adott területre vonatkozó szakmai szabályokat (köztisztaság, a balesetvédelem, egymásra figyelés stb.). A szakmai ajánlásokon alapuló rendszabályok betartása a kutyusok és gazdáik valamint sétálók, kirándulók együttes érdeke. Ezen a téren szerencsére nem látok súlyos konfliktusokat, sőt inkább a kölcsönös megértés, odafigyelés a jellemző. Egyre több kisebb-nagyobb kutyasétáltató közösséggel találkozom. Talán a lakosság ismételt tájékoztatása megfontolható, mert egyebek mellett például azt is kevesen tudják, hogy az erdős részeken nem szabad és nem is ajánlott a futtatás.
Mindezek mellett értem, hogy örvendetes módon fejlődik a lakosság kutyatartási kultúrája. Erre alapozva lenne igény egy újabb, nagyobb alapterületű, zárt, könnyen megközelíthető kutyafuttatóra. Ráadásul ezzel differenciálni is lehetne a szolgáltatásokat. A jelenlegi lenne a szakmai projektekre alkalmas futtató, az új pedig inkább a közösségi, szabadidős célokat szolgáló. Tapasztalatból mondhatom, hogy ezek a létesítmények hasznosak a kutyáknak és a gazdáik közösségépítését is szolgálják.
A fő kérdés a helyszíne és a működtetésének a módja.
A belvárosban ilyen létesítmény létrehozását nem támogatom. Ellenben két területet el tudok képzelni Nagyatádon. Az egyik az Európa Park (korábbi téglagyári gödör), a másik a Városi Strand melletti szabad területek (kempingtől északra, uszodától keletre fekvő rét). A kettő közül a téglagyári gödröt tartom alkalmasabbnak, azzal együtt, hogy az egyidejűleg szabadidő parkká is fejleszthető. Itt viszonylag könnyen megteremthetőek a kutyafuttatás ideális feltételei (megközelítési, parkolási lehetőség, közművek, lakott területektől való távolság, önkormányzati tulajdon stb.) is. A szabadidő-parkot változatlanul látogatnák sportolni vágyók. Néhány eszköz kihelyezésével komfortosabbá tehető ez a létesítmény is. Maga a természeti környezet szép, fejleszthető. Alkalmas zárt futtató kialakítására is.
A helyszín mellett a legérzékenyebb kérdés a működtetés, fenntartás módja, költségei. Általában ezen áll, vagy bukik egy-egy ilyen létesítmény sorsa. Mivel az önkormányzat forrása közpénz, így ezt felelősséggel kell átgondolni. Az általános működési szabályok gyorsan összeszedhetőek. Több kutyafuttató-etikett is nyilvánosan elérhető. Magyarul a használókra vonatkozó legfontosabb szabályok egyszerűen összegyűjthetőek.
A létesítmény működtetésében hosszú távon a társadalmi felelősségvállalásban hiszek. A létesítő az önkormányzat lehet, szerencsés esetben pályázati forrásból, vagy megfelelő társadalmi igény esetén csak önerőre alapozva. Ha az önkormányzat az üzemeltető, akkor annak minden fenntartási költségével számolnia kell (közvetlen felügyelet, távfelügyelet biztosítása, karbantartás stb.). Ez a használóknak kényelmes, de a fenntartónak költséges megoldás. Ez is megszervezhető, ha széles társadalmi igény mutatkozik a futtató használatára.
A másik út a működtetés során a használók részleges tehervállalása (pl. alkalmi használati díj, társadalmi munka stb.). A gyakorlati tapasztalataim, azt mutatják, hogy jobban megbecsülik a használók, ha minimálisan (anyagilag vagy közösségi, társadalmi munkával) hozzájárulnak egy-egy közhasznú cél megvalósulásához. Ezt annál is inkább szerencsésnek gondolom, mert egy új futtató létesítésének az igényével először piaci oldalon találkoztam. De ez a lényegi kérdés. Milyen módon működjön az új futtató? Erről kelleve társadalmi vitát folytatni.
A megvalósításnak 2025 előtt nincs pénzügyi realitása, de a szakmai kidolgozó, előkészítő munka elvégezhető a jelzett kérdéskörökben. Magát a kezdeményezést jó szívvel támogatom, a realitások mentén, az érintettekkel folytatott kölcsönös egyeztetéssel.
(A kísérő fotón a kutyusunk; Héra szerepel, aki a menhelyi ellátás helyett talált bennünk szerető gazdikra)